Bilans terenów pod zabudowę mieszkaniową
Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła wymóg uwzględnienia w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin uwarunkowań wynikających z potrzeb i możliwości rozwoju gminy, biorących pod uwagę w szczególności bilans terenów przeznaczonych pod zabudowę.
Powodem wprowadzenia tej zmiany była, potwierdzona w licznych badaniach statystycznych, nadpodaż terenów przeznaczanych pod nową zabudowę wskazanych w studiach gmin. Bilans miał być praktycznym narzędziem do zarządzania przestrzenią, a jego wyniki miały pomóc w zatrzymaniu niekontrolowanego rozlewania się zabudowy mieszkaniowej, zwłaszcza w gminach ościennych dużych miast, wysysającego z nich mieszkańców.
Tereny wskazane pod zabudowę
Prowadzona od ubiegłego roku reforma planowania przestrzennego zlikwidowała studium oraz ustanowiła nowy akt planowania przestrzennego, jakim jest plan ogólny gminy (POG). Ustawodawca nie zrezygnował z narzędzia, jakim jest bilans. Zdecydował się jednak mocno zmienić podejście i metodę. Niezmienne pozostały natomiast główna idea i kierunek działań. Rysunki 1-3 w sposób uproszczony obrazują to zagadnienie.
Aby gmina w sposób racjonalny mogła zaplanować swój rozwój przestrzenny, konieczne jest określenie zapotrze...