Bilansowanie kosztów i przychodów
Wraz z rozwojem usług wodociągowo-kanalizacyjnych wzrastają wątpliwości przedsiębiorstw w zakresie właściwego ich księgowania i zgodnego z prawem rozliczenia ponoszonych kosztów. Sytuacji nie ułatwiają przepisy prawne, które często są nieprecyzyjne, a dodatkowo nie nadążają za dynamiką codziennego życia. O tym, jak skomplikowana to materia, świadczą nadsyłane do Izby pytania jej członków.
Kto ugasi pożar?
Od pewnego już czasu trwa dyskusja nad obowiązkiem zapewnienia wody pod odpowiednim ciśnieniem na cele przeciwpożarowe. Oczywiście zrozumiałe jest, że w przypadku pożaru woda jest konieczna, ale jej dostarczenie niewątpliwie łączy się z poniesieniem kosztów. Otóż z żadnej normy prawnej nie wynika wyraźnie, że po stronie przedsiębiorstwa wod-kan istnieje obowiązek zapewnienia istnienia sieci wodociągowej do celów pożarowych. Zagwarantowanie źródeł wody do gaszenia jest zadaniem własnym gminy.
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wspomnianego obowiązku na przedsiębiorstwo wod-kan nie nakłada. Jedyny związek między zbiorowym zaopatrzeniem w wodę a problematyką ochrony przeciwpożarowej występuje w art. 19 ust. 2 ustawy zaopatrzeniowej. Zdaniem prof. B. Rakoczego, [?] związek ten został przez ustawodawcę określony w ten sposób, że zrezygnował on z nakładania w drodze ustawy na przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jakichkolwiek obowiązków w zakresie dostarczania wody na cele przeciwp...