Pośród wielu odnawialnych źródeł energii, takich jak biomasa, wiatr czy woda, znajduje się również biogaz. Powstaje on podczas fermentacji metanowej jako wynik złożonego, wieloetapowego procesu z udziałem kilku grup drobnoustrojów. Biogaz z powodzeniem stosowano wcześniej, ale dopiero niedawno badania naukowe pozwoliły na jego efektywniejszą produkcję.
Podstawową zaletą tego paliwa jest jego uniwersalność, która przewyższa inne źródła odnawialnej energii. Biogaz może być źródłem ciepła i energii elektrycznej w układach kogeneracyjnych lub też po oczyszczeniu wtłaczany do sieci gazowniczej bądź spalany w silnikach aut.
Uniwersalny jest też wybór lokalizacji dla biogazowni. Fermentacji metanowej, w wyniku której powstaje biogaz można poddawać zarówno substraty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Inaczej niż w przypadku biomasy twardej, energii wiatru czy wody, inwestycje możemy elastycznie dopasować do upraw i warunków występujących na danym terenie.
Kolejną pozytywną cechą jest możliwość wybierania długości czasu przechowywania substratu pochodzenia roślinnego, służącego do produkcji biogazu. W odróżnieniu od innych metod wykorzystujących biomasę daje to czas na usunięcie niespodziewanych awarii instalacji bez strat w potencjale metanowym. Z drugiej strony umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie produkcji biogazu po dostarczeniu substratu.
...