Biogaz i nawozy w Łebie. Odzysk z myślą o środowisku
Dzięki realizacji modernizacyjnego projektu z dofinansowaniem z funduszy norweskich Spółka Wodna „Łeba” stosuje innowacyjne technologie służące produkcji wysokoenergetycznego biogazu, a także produktów nawozowych dla rolnictwa. Znacznie zmniejszono też uciążliwość instalacji dla środowiska, co w przypadku nadmorskiej Łeby ma ogromne znaczenie.
W obecnym kształcie zakład w Łebie to oczyszczalnia typu mechaniczno-biologicznego, a koncepcja budowy na miejscu biogazowni, w której substratem będzie osad nadmierny, nie przewidywała żadnych modyfikacji w układzie technologicznym oczyszczalni. Zaprojektowane i wykonane zmiany dotyczyły natomiast części osadowej oczyszczalni ścieków w zakresie umożliwiającym beztlenową stabilizację komunalnych osadów ściekowych, produkcję biogazu o wysokiej zawartości metanu i jego wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.
Biogazownia dostosowana do potrzeb
Proces wytwarzania biogazu w zakładzie w Łebie polega na tym, że osad nadmierny, pochodzący z oczyszczania ścieków (o średniej zawartości suchej masy ok. 0,8%), kierowany jest do zbiornika magazynowego osadu nadmiernego, a następnie zagęszczany na zagęszczarce do zawartości ok. 4–5% suchej masy. Stamtąd trafia on do zbiornika buforowego osadu zagęszczonego, a następnie do ...