Warty 1,5 mld zł program NFOŚiGW „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” dotyczy w dużej mierze wytwarzania biogazu z odpadów komunalnych – nie tylko kuchennych, ale także tych zawartych w ściekach. Jak prawidłowo przeprowadzić ich biometanację?

Biometanacja, inaczej metanizacja, to proces przemiany biologicznej, w wyniku której z biomasy, w tym ze szczątków roślinnych i zwierzęcych, produkuje się metan. 

Hydroliza i fermentacja

Metan jest gazem cieplarnianym o dużej wartości energetycznej, który może być wykorzystany jako paliwo do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Biometanacja jest jednym z najważniejszych procesów produkcji biogazu, który jest zielonym źródłem energii. 

Proces biometanacji składa się z dwóch etapów: hydrolizy i fermentacji. Hydroliza to proces, w wyniku którego wielkocząsteczkowe związki organiczne są rozkładane na mniejsze związki, takie jak cukry, kwasy organiczne, aminokwasy i glicerol. Jest to proces katalizowany przez enzymy obecne w mikroorganizmach. Fermentacja jest drugim etapem biometanacji, podczas którego cukry, kwasy organiczne i aminokwasy są przetwarzane w gaz złożony z metanu i dwutlenku węgla. Metan powstaje w wyniku reakcji między mikroorg...