Prawidłowo zagospodarowane składowisko odpadów komunalnych posiada systemy instalacyjne przezna-czone zarówno do odzysku i wykorzystania energetycznego biogazu wytwarzanego samorzutnie na składo-wisku, jak i do odbioru i oczyszczania wód deszczowych.

Podstawą projektowania i wykonania instalacji i urządzeń potrzebnych na składowisku jest znajomość zjawisk fi-zycznych i chemicznych istniejących w czasie eksploatacji omawianych obiektów.
Jest to obszerny problem. Biogaz jest to gaz palny powstający w procesach przemian chemicznych istniejących w materii organicznej. Zawiera w sobie dwa podstawowe składniki chemiczne, metan (CH4) i dwutlenek węgla (CO2), oraz inne substancje, bardziej złożone chemicznie (w większości przypadków występujące śladowo). Szyb-kość reakcji chemicznych powstających w materii jest uzależniona od zawartości wody (pary) oraz temperatury istniejącej w złożu odpadowym. Natomiast jednostkowa ilość biogazu liczona qb w m³/Mg materii jest zależna od zawartości węgla organicznego oraz stopnia wilgotności stosowanej do wytwarzania biogazu substancji.
Procesy fermentacji metanowej istnieją w przyrodzie od tysięcy lat. Kopaliny takie jak ropa naftowa czy gaz ziem-ny powstały w wyniku wielowiekowych reakcji metanowych połączonych z warunkami fizycznymi: ciśnieniem i temperaturą. Zapasy paliw kopalnych wyczerpują się. W procesie spalania paliw powstaje dwutlenek węgla. Po-nadto odpady, jakie wytwarza nasza cywili...