Stawianie na dynamiczny rozwój biogazowni rolniczych, nie jest juz tylko deklaracją rządu. Są już prowadzone konkretne działania, ale mówi się, ze tempo budowy biogazowni mogłoby być większe. Od czego to zależy?
Niestety, nie da się prosto odpowiedzieć na to pytanie. Na stan rynku biogazu w Polsce wpływa jednocześnie kilka elementów. Aktualnie próbuje się dofinansowywać konkretne projekty biogazowe z programów pomocowych. Na dłuższą metę nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ zaburza grę rynkową. Należy zadbać o bardziej horyzontalną pomoc, jednakową dla wszystkich. Znacznie ciekawszy wydaje się dalszy rozwój systemu certyfikatów, aby energia elektryczna pozyskiwana z biogazowni była bardziej opłacalna. Interesującą propozycją jest łączenie certyfikatów lub wprowadzenie ich dla zatłaczanego biogazu do sieci gazowej. To powinno rozwiązać kwestie rentowności wielu biogazowni, i w tym właśnie kierunku zmierzają prace legislacyjne. To dobra wiadomość.
 
Innym problemem dla wielu projektów jest brak kapitału.
Jak najbardziej. Mimo iż koszty budowy biogazowni są stosunkowo nieduże w odniesieniu do tradycyjnej energetyki, to dla konkretnego lokalnego inwestora jest to często i tak wydatek ponad miarę. Tym bardziej że w ostatnim okresie banki znacznie zaostrzyły swoje kryteria kredytowe. Dlatego właśnie Energa BIO zdecydowała się wprowadzić mo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?