Dobrane rozwiązania techniczne zastosowane w projektach budowy biogazowni gwarantują powodzenie inwestycji. Nie możemy przecież zapominać, że biogazownia to nic innego jak żywy organizm. I nie bez znaczenia jest, „czym się ją karmi”, jakimi urządzeniami obsługuje oraz jak się nią zarządza.

Liczą się dobre przykłady
Jednym z takich przykładów jest realizowana w okolicach Zielonej Góry biogazownia rolnicza przy fermie krów mlecznych. I nie o rozwiązania techniczne czy technologiczne tu chodzi, ale o sens podjęcia się takiej budowy dla zwiększenia funkcjonalności całego gospodarstwa. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które podczas projektowania i budowy nie zawsze są uwzględniane.
Cała historia przedsięwzięcia zaczęła się jesienią 2006 r., kiedy to na spotkaniu z właścicielem fermy rozgorzała dyskusja o problemach z prawidłowy zagospodarowaniem obornika i gnojowicy. Właściciel, chcąc dostosować gospodarstwo do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej, stanął przed koniecznością budowy zbiorników na gnojowice o odpowiedniej pojemności i płyt obornikowych.
Innym ważnym problemem był stosowany w gospodarstwie sposób dystrybucji obornika i gnojowicy poprzez wywożenie na pola. Użycie obornika i gnojowicy jako nawozu naturalnego, a...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?