Część I – zagrożenie wybuchem

W procesie fermentacji metanowej przeprowadzanej przez bakterie metanogenne przy określonych warunkach (czas retencji, temperatura, odczyn, optymalne obciążenie ładunkiem organicznym) powstaje biogaz, który jest paliwem energetycznym, umożliwiającym produkcję energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu.


Powstawanie biogazu
Przebieg procesu opisuje równanie: Odpady organiczne + mikroorganizmy + H2O = CH4 + CO2 + (H2S+NH3) + przefermentowany materiał + energia (biochemiczna i termiczna).

Tabele i rysunki (PDF)

Biogaz składa się z mieszaniny gazów (tab. 1), a wytworzony metan (biometan) charakteryzuje się następującymi parametrami fizykochemicznymi (tab. 2).
Metan jest gazem łatwopalnym przy określonych warunkach wybuchowych. Aby proces spalania został zainicjowany, muszą być spełnione jednocześnie trzy warunki: substancja palna, energia do zainicjowania zapłonu, tlen do utrzymania procesu spalania. Dodatkowo mieszanina metanu i powietrza musi być w odpowiedniej proporcji, wyznaczonej określonymi stężeniami. Jest do dolna i górna granica zapalności (wybuchowości).
Granice zapalności mieszanin palnych par i gazów z powietrzem oznacza się w % objętościowych. Przy dolnej granicy zapalności mamy do czynienia z nad...