Biogazownie rolnicze – substraty wykorzystywane do produkcji energii
Od wielu lat w Polsce obserwuje się rozwój rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz ilościowy wzrost instalacji produkujących energię elektryczną i ciepło w sposób przyjazny środowisku.
Z drugiej strony następuje rozwój technologii z zakresu biopaliw, a jednym z rodzajów instalacji OZE, które od kilku lat zyskują na znaczeniu, są biogazownie rolnicze.
Dlaczego wybór substratu jest najważniejszy?
Biogazownie rolnicze to instalacje wykorzystujące do produkcji energii wszelkiego rodzaju odpady ulegające biodegradacji. Biogazownie te wpisują się w politykę energetyczną kraju, generując energię ze źródeł odnawialnych. Zasadniczym produktem fermentacji metanowej jest biogaz, będący mieszaniną gazów z największym udziałem metanu. Jego zawartość, w zależności od wsadu do komory fermentacyjnej, waha się na ogół w przedziale od 55 do 65%. Drugim istotnym składnikiem jest ditlenek węgla, a pozostałe gazy występują w mieszance w ilościach śladowych. Produktami spalania biogazu w agregacie kogeneracyjnym są energia elektryczna oraz ciepło. Substratów, które mogą zostać wykorzystane do produkcji biogazu rolniczego jest wiele, a do ich kluczowych właściwości zalicza się m.in. stan skupienia, skład chemiczny, zawartość wody oraz obecność zanieczyszczeń. Z punktu widzenia biogazowni najważniejsze są jednak dostępność substratów na danym terenie, ich wydajność biogazowa i metanowa oraz cena. W praktyce cena surowc...