Stosując klimatyzację mechaniczną, nie zastanawiamy się, jaki może mieć ona wpływ na środowisko naturalne. Na pierwszy rzut oka można by stwierdzić, że nie wywiera ona szkodliwego wpływu. Czyżby jednak rzeczywiście eksploatacja tego typu urządzeń była neutralna? Zapominamy często o tym, że do funkcjonowania maszyn niezbędna jest energia, która w większości przypadków pozyskiwana jest w tradycyjny sposób, bez uwzględnienia skutków ekologicznych.
Energetyka w Polsce odpowiedzialna jest za odprowadzanie do atmosfery 70% całkowitej ilości emitowanego dwutlenku węgla, 63% tlenków siarki, 41% tlenków azotu oraz 30% pyłów i 10% odpadów.

fot. Archiwum EVERET

Przykład Kieleckiego Centrum Biznesu (patrz „Czysta Energia” 4/2004) pozwala zrozumieć, jakie możemy osiągnąć korzyści ekologiczne w wyniku zastosowania GEWC oraz jak możemy je przeliczyć na efekty ekonomiczne.
Wykonane analizy wykazały, że zastąpienie jednej tony węgla kamiennego o kaloryczności 18,8 MJ/kg odnawialnymi źródłami energii spowoduje redukcję dwutlenku węgla (CO2) o blisko 2,2 tony, dwutlenku siarki (SO2) o 20 kg, pyłów o 7 kg, tlenków azotu (NOx) o 5 kg i metali ciężkich o 0,8 kg. Dane dotyczące paliwa umownego zostały przeliczone w odniesieniu do parametrów węgla kamiennego, który ma dwukrotnie niższą wartość energetyczną w stosunku do pal...