Zbigniew Kamieński
zastępca dyrektora
Departament Bezpieczeństwa Energetycznego,
Ministerstwo Gospodarki i Pracy


Bardzo istotnym elementem zwiększania udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w bilansie energii pierwotnej jest powszechne wprowadzanie biokomponentów jako składnika paliw stosowanych w transporcie.

Wyrażając się bardziej precyzyjnie, zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych, stosowanie biokomponentów dotyczy zarówno paliw ciekłych (tj. takich, które generalnie mogą zawierać do 5% biokomponentów), jak i biopaliw (które zawierają powyżej 5% biokomponentów). Szczególnym rodzajem biopaliwa jest 100-procentowy ester kwasów tłuszczowych, który stanowi czysty biokomponent. Przytaczam te definicje, ponieważ niejednokrotnie – wbrew obowiązującemu prawu – pojęcia te stosowane są zamiennie, co prowadzi do wielu nieporozumień, a nawet sprzeczności.
Chciałbym wyraźnie podkreślić, że Ministerstwo Gospodarki i Pracy jednoznacznie opowiada się za dynamicznym zwiększaniem udziału biokomponentów w rynku paliw ciekłych i biopaliw ciekłych. Wyrazem tego są m.in. zapisy zawarte w Polityce energetycznej Polski do 2025 r., zarówno dotyczące długoterminowych kierunków działań, jak i zadań wykonawczych do 2008 r. Są trzy zasadnicze przesłanki takiego podejścia, tj. promowania zwiększania udziału biokomponentów. Po ...