„Strategia Rozwoju Energetyki Odnawialnej”, przyjęta przez Sejm w sierpniu 2001 r., nadała najwyższą rangę działaniom, zmierzającym do ograniczania zużycia paliw kopalnych na rzecz odnawialnych nośników energii. Obecnie obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania technologicznymi i aparaturowymi rozwiązaniami, umożliwiającymi zastępowanie węgla biomasą w procesach produkcji ciepła.


Podstawowe obszary działania

  • Technologie umożliwiające wdrożenie współspalania biomasy drzewnej z węglem w konwencjonalnych urządzeniach energetycznych, bez konieczności oczekiwania na moment ich technicznego zużycia i zastąpienia agregatami nowych generacji, co pozwoli przyśpieszyć zastosowanie biomasy w energetyce.
  • Rozwiązania aparaturowe w zakresie konstrukcji kotłów i technik spalania, zapewniające warunki dynamiczno-termiczne, niezbędne dla uzyskania wysokiej efektywności energetycznej i ekologicznej procesu spalania biomasy.
  • Technologie produkcji paliw z biomasy, o własnościach zapewniających uzyskanie wysokich sprawności kotłów i maksymalne wykorzystanie energii zawartej w paliwie.
    Ogrzewnictwo komunalne i indywidualne, wraz z małymi kotłowniami przemysłowymi, zużywające od kilkunastu do dwudziestu kilku milionów ton węgla rocznie, może być atrakcyjnym obszarem wdrażania ty...