Biomasa jako paliwo w małych elektrociepłowniach
Pojęcie energetyki lokalnej (rozproszonej) wiąże się ze źródłami wytwórczymi małej mocy, niepodlegającymi centralnemu planowaniu, z reguły produkującymi energię elektryczną w skojarzeniu z ciepłem.
Na rynku energetyki lokalnej rozróżniać można np. źródła: małe – o mocy generatora poniżej 2 MW, mini – poniżej 500 kW i mikro – poniżej 20 kW.
Biomasa stała stanowi obecnie największe źródło energii odnawialnej w Polsce. Podstawowe sposoby wykorzystania biomasy w instalacjach energetycznych realizowane są poprzez jej spalanie (jako paliwa podstawowego), współspalanie (z innym paliwem – w warunkach krajowych przede wszystkim z węglem), zgazowanie/pirolizę i wykorzystanie produktu zgazowania jako paliwa. W grę wchodzi także przygotowywanie paliw specjalnych na bazie biomasy (brykiety, pelety itp).
Współspalanie jest sposobem stosowanym przede wszystkim w większych instalacjach (np. w energetyce zawodowej), w kotłach przystosowanych zwykle do innego paliwa (w warunkach krajowych – węgla) Udział biomasy w procesie współspalania limitowany jest przede wszystkim przez jej własności, w tym dużą wilgotność, zawartość składników mogących powodować korozję oraz problemy z żużlowaniem kotłów. Przy dużej wilgotności, przekraczającej niekiedy granicę 50%, oraz znaczącym udzia...