Polska Akademia Nauk zajęła się kwestią odnawialnych źródeł energii. W programie 117 sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN 9 grudnia 2010 r. pojawił się temat „Rolnictwo na rzecz energetyki odnawialnej”.
 
Aktualny stan wiedzy w tym zakresie podsumowali dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie prof. dr hab. Ryszard Górecki, członek korespondent PAN, wiceprezes PAN i były rektor UWM oraz dr hab. Mariusz Stolarski (UWM), od lat zajmujący się plantacjami energetycznymi.
Wprowadzenie do tematyki polskiej wsi przedstawił prof. Jerzy Wilkin, członek korespondent PAN, który rozpoczął wystąpienie od tezy, że w rolnictwie zawarta jest tajemnica bytu. W Polsce dramatycznie kurczy się obszar użytków rolnych. Powszechna jest szybka deagraryzacja mieszkańców wsi. Jedynie 1/3 ludności terenów wiejskich zajmuje się rolnictwem. Wieś oferuje miejsce zamieszkania, obszary rekreacyjne, kontakt z przyrodą i spuściznę kultury ludowej. Niemniej następuje zróżnicowanie dochodów ludności wiejskiej. Wsi przypisuje się funkcje zielone (środowiskowe), błękitne (wodne), żółte (społeczne) oraz białe (bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne). Dodatkową przyczyną bogacenia się wsi są bezpośrednie dopłaty z Unii Europejskiej, które jednak nie są wykorzystywane prorozwojowo. Dopłaty te wyniosły po 2004 r. 50 miliardów zł. Wciąż utrz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?