Bioodpady (odpady zielone i kuchenne) stanowią 1/3 wszystkich odpadów komunalnych, wytwarzanych w gospodarstwach domowych. Dzięki ich selektywnemu zbieraniu nie tylko mniej odpadów trafi na składowiska odpadów, ale także powstaną z nich cenny nawóz bądź energia.

Mimo że ze zbiórką i zagospodarowaniem bioodpadów wiąże się wiele korzyści, to jednak mieszkańcy jeszcze niechętnie podchodzą do ich segregacji. Na szczęście wśród uczestników Konkursu Puchar Recyklingu można znaleźć takie podmioty, które z sukcesem zaangażowały się w zbiórkę, zagospodarowanie, a także promocję tej frakcji odpadów. Jednym z nich jest Zakład Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej, który w tegorocznym Konkursie Puchar Recyklingu zdobył nagrodę główną w kategorii „Bioodpady”.

Bielsko-bialski sukces

Bielsko-bialski zakład już od wielu lat prowadzi selektywną zbiórkę bioodpadów. W 2019 r. łącznie zebrano 25465,9 Mg bioodpadów: 8214 Mg w zielonych oraz 17251,9 Mg kuchennych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to odpowiednio 30,4 kg oraz 63,9 kg. W porównaniu do roku poprzedniego odnotowano też wzrost ilości odpadów zielonych – zebrano ich o ponad 4 kg na osobę więcej w porównaniu z rokiem 2018 r. Odpady ulegające biodegradacji poddawane są procesowi intensywnego kompostowania w zautomatyzowanej i zhermetyzowanej kompostowni o przepustowości 28 000 Mg/rok. Do kompostowni trafiają zarówno odpady kuchenne (zbierane selektywnie jako BIO), jak i odpady selektywnie zebrane zielone. Z odpadów zielonych produkowany jest certyfikowany środek poprawiający właściwości gleby pn. „KompoBiBi”. ZGO w Bielsku-Białej bardzo aktywnie działa również na polu edukacji ekologicznej. Na terenie budynku administracyjnego utworzono salę edukacyjną, w której uczestnicy mogą zagrać w edukacyjne gry, rozwiązać rebusy i wykreślanki, poznają rozkład śmieci w czasie, a w ramach kampanii edukacyjnej pn. Kolorowy Recykling przygotowano bajkę edukacyjno-interaktywną, a także wielkoformatowe gry edukacyjne.

Wyróżnienie dla Poznania

W ramach kategorii „Bioodpady” przyznano także jedno wyróżnienie. Otrzymał je Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu, który wyróżnił się bardzo dobrymi wynikami w zakresie zbiórki zarówno odpadów kuchennych, jak i zielonych. Tych ostatnich zebrano blisko 6 kg w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Cały strumień odpadów ulegających biodegradacji przyjęty do instalacji do odzysku odpadów biodegradowalnych został przetworzony, co w 100% ograniczyło ilość odpadów trafiających na składowisko. Spółka na bieżąco prowadzi też działania edukacyjne, dotyczące frakcji biodegradowalnej, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów. Edukacja następuje w ramach lekcji przeprowadzanych w placówkach oświatowych, w trakcie wizytacji grup zorganizowanych w instalacjach do odzysku odpadów biodegradowalnych oraz przez sprzedaż i promocję kompostu. Ponadto Zakład zakupił kostium maskotki „Biolek”, czyli pojemnika na odpady biodegradowalne, który ma wspomóc działania edukacyjne w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami ulegającymi biodegradacji. – Gratuluję wszystkim tym, którzy zaangażowali się w selektywną zbiórkę bioodpadów, w szczególności zakładom komunalnym, a także osobom indywidualnym, dla których środowisko jest najcenniejszym dobrem. Jako producenci worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów zauważamy wyraźny wzrost zainteresowania tematem wykorzystania tej frakcji odpadów. Segregacja, zbiórka i zagospodarowanie bioodpadów jest bardzo ważnym elementem ze względu na to, że cały zebrany materiał możemy oddać naturze, a przy okazji nie powiększamy składowisk odpadów komunalnych – powiedział Henryk Kulikowski, prezes Zarządu Sipeko Sp. z o.o., wieloletniego partnera kategorii „Bioodpady”.