Czy Polsce uda się do końca 2010 r. zredukować o 25% kierowany na składowisko strumień odpadów biodegradowalnych? Czy wiadomo, ile ich tam trafia i jak to obliczyć? Czy uregulowania prawne w tym zakresie wymagają zmian?

Na te i wiele innych pytań próbowano odpowiedzieć w Toruniu w dniach od 12 do 14 maja br. podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej „Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych”, której tematyka dotyczyła redukcji składowania odpadów ulegających biodegradacji. Poruszono praktyczne aspekty stosowania różnych instalacji oraz technologii. Swoimi doświadczeniami w zakresie MBP dzielili się praktycy, eksperci, a także naukowcy. Radę Programową konferencji tworzyli prof. dr hab. Andrzej Jędrczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dr inż. Ryszard Szpadt z Politechniki Wrocławskiej.
 
Stajnia Augiasza
Aby jednak zacząć mówić o zagospodarowaniu odpadów, należało przeanalizować obowiązujące przepisy prawne. Czy wymagają zmian? O ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminie mówił radca prawny Bogusław Dziadkiewicz. Może i wymaga ona zmian, jednak wg prelegenta akt ten znany jest raczej tylko z nazwy, natomiast znajomość jego zawartości w przypadku gmin i przedsiębiorstw pozostawia wiele do życzenia. – Treść tych przepisów okazuje się enigmatyczna, także dla samego aut...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?