Bioodpady w świetle rosnących poziomów odzysku i recyklingu upatrywane są jako szansa na podwyższenie poziomów odzysku i recyklingu uzyskiwanych przez instalacje. 

Odpady kierowane do kompostowania i fermentacji powinny być wyłącznie wysokiej jakości. Czy bioodpady trafiające do instalacji komunalnej rzeczywiście spełniają wymagania jakościowe? Łużyckie Centrum Recyklingu w Marszowie zbadało poziom ich zanieczyszczenia. 

Obowiązujące cele w zakresie przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użycia i recyklingu już dziś wymagają znacznego wzrostu poziomu selektywnego zbierania bioodpadów i ich przetwarzania zarówno przez kompostowanie, jak i przez fermentację. W praktyce wymaga to zwiększenia obecnego wskaźnika recyklingu bioodpadów z 19% masy wytworzonych odpadów komunalnych do ponad 30%. 

Na przykładzie Łużyckiego Centrum Recyklingu w Marszowie pokazano, jakie działania mogą podjąć spółki komunalne, aby podnieść poziomy odzysku i recyklingu.

Kompostowanie 

Łużyckie Centrum Recyklingu w Marszowie od początku swojej działalności postrzegało bioodpady nie tylko jako cenny surowiec, ale również jako szansę na realizację ambitnych celów w zakresie wymaganych poziomów recyklingu. W 2016 r. spółka otrzymała decyzję ministra rolnictwa i rozwoju wsi zezwalającą na wprowadzanie...