Dyskusja na temat gospodarowania bioodpadami trwa w Europie od ok. 20 lat. W celu ograniczenie wytwarzania i emisji gazów cieplarnianych ze składowisk odpadów przyjęto w 1999 r. dyrektywę w sprawie składowania odpadów.
 
Wymaga ona, aby państwa członkowskie UE stopniowo ograniczały składowanie komunalnych odpadów ulegających biodegradacji.
Opracowano w 2001 r. drugi projekt dyrektywy o bioodpadach, w którym ujęto obowiązek selektywnego zbierania bioodpadów. Po jego opublikowaniu prace legislacyjne wyraźnie zwolniły i w czerwcu 2005 r. zostały ostatecznie przerwane.
Regulacje prawne dotyczące bioodpadów ponownie pojawiły się w nowej dyrektywie o odpadach (2008/98/WE). Wprowadza ona pojęcie bioodpadów oraz zaleca selektywne ich zbieranie w celu kompostowania lub fermentacji. Ponadto dyrektywa zobowiązała Komisję Europejską do dokonania oceny gospodarowania bioodpadami w celu przedłożenia wniosku legislacyjnego, o ile będzie to wskazane.
 
Zielona Księga
W sprawie gospodarowania bioodpadami w Unii Europejskiej opublikowano w 2008 r. Zieloną Księgę. Prezentuje ona aktualny stan gospodarki bioodpadami oraz skłania do dyskusji o ewentualnym wprowadzeniu minimalnych wymogów gospodarowania bioodpadami i kryteriów jakościowych dla kompostu i materiału przeferme...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?