Zmiany konstrukcji silników spalinowych i urządzeń grzewczych powodowane głównie chęcią zwiększenia ich sprawności przy jednoczesnej poprawie ekonomiki eksploatacji, a także zaostrzające się wymagania z zakresu ochrony środowiska wymuszają również zmiany w asortymencie i jakości paliw do tych urządzeń.
Paliwa, stanowiące źródło zasilania wszelkiego typu urządzeń, powinny być traktowane jako istotny element konstrukcyjny (uwzględniany w fazie projektowania) i eksploatacyjny układu urządzenie-paliwo. Ze względu na swoje funkcje w takim układzie paliwo nie może być prawidłowo definiowane bez podania jego przeznaczenia, dopuszczalnego zakresu właściwości i sposobu ich oznaczania. A zatem wszelkie substancje, które w efekcie procesów utleniania z wysokim efektem energetycznym mogą stanowić źródło energii, należy definiować jako materiały lub poprawniej substancje palne.
Substancje, w przypadku których jest technicznie możliwe przeprowadzenie procesu spalania w sposób kontrolowany oraz istnieją przesłanki umożliwiające wykorzystanie uzyskanej energii z tego procesu, powinny być określane jako substancje (materiały) paliwowe. Kompozycja substancji paliwowych o określonych właściwościach i metodach ich oznaczania, o przewidywanym zakresie zastosowań może być już uznawana za paliwo niestandardowe. Z kolei paliwo niestandardowe moż...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?