Terminem biomasa określa się substancje wytworzone w naturalnych procesach biologicznych, zawierające węgiel i wodór jako pierwiastki energetyczne. Powstanie biomasy jest wynikiem procesów biochemicznych, w których decydującym jest fotosynteza, określana jako konwersja energii promieniowania słonecznego w energię biomasy. W procesach konwersji biomasa może być przetwarzana na paliwa ciekłe i gazowe, a także w energię cieplną i elektryczną.

Źródła biopaliw płynnych i ich zastosowanie

W krajach Unii Europejskiej i w Polsce obserwuje się wzrost zainteresowania wykorzystaniem biopaliw płynnych. Do ich produkcji stosuje się nasiona roślin oleistych i roślin o dużej zawartości skrobi.
Historia produkcji biopaliwa otrzymanego z roślin oleistych sięga początku ubiegłego wieku. Oleje roślinne zastosował po raz pierwszy jako paliwo napędowe w skonstruowanym przez siebie silniku Rudolf Diesel. Dopiero później, po nieudanych próbach z olejem roślinnym, do zasilania silnika zastosował paliwo otrzymane z ropy naftowej.
Paliwa płynne można otrzymać poprzez konwersję w następujących procesach:
- hydrolizy,
- fermentacji,
- estryfikacji,
- pirolizy.
W tabeli 1 przedstawiono rośliny, na których wykonane zostały doświadczenia otrzymania biopaliw i odpowiadające im proc...