W produkcji tworzyw biodegradowalnych następuje szybki postęp technologiczny. Szczególnie dynamiczny rozwój w tej branży występuje w segmencie bioopakowań. A to z kolei rodzi określone konsekwencje dla gospodarki odpadami.

Sztućce jednorazowe zamiast polistyrenu powinny być produkowane z biopolimerów.

Podczas I Europejskiej Konferencji Bioplastiku, która obyła się pod koniec ubiegłego roku, stwierdzono, że biodegradowalne tworzywa sztuczne przyczyniają się do ochrony klimatu, oszczędzają zasoby naturalne oraz generują nowe miejsca pracy w sektorach przyszłościowych (IT, logistyce, mikro- i nanotechnologii, biomedycynie). Wykorzystanie biodegradowalnego tworzywa sztucznego w przemyśle opakowaniowym staje się coraz powszechniejsze, podobnie jak w kateringu oraz przy produkcji artykułów higienicznych. Produkty biodegradowalne powinny uniezależnić nas od składowania odpadów. Nie nastąpi to jednakże automatycznie. Potrzebna jest do tego odpowiednia infrastruktura, która poradzi sobie z utylizacją tego relatywnie nowego strumienia odpadów.
Jennifer Farin z Instytutu Technologicznego w Rochester (USA) stwierdza, że pierwszy dokument na temat produkcji plastiku z zasobów odnawialnych pochodzi z 1910 r. Jego autorem był Henry Ford, który badał, w jaki sposób z odpadów powstających w rolnictwie można wytwarzać ...