Biopreparaty do ścieków i odpadów

W procesach biologicznego oczyszczania ścieków i podczas przetwarzania odpadów stosuje się biopreparaty, które wspomagają i przyspieszają proces rozkładu niepożądanych zanieczyszczeń, głównie pochodzenia organicznego.

W skład biopreparatów wchodzą zazwyczaj wyselekcjonowane mikroorganizmy lub enzymy, które mogą być przeznaczone dla określonych rodzajów zanieczyszczeń. Organizmy wykorzystywane do wspierania procesów oczyszczania ścieków i tzw. organicznego recyklingu odpadów to przede wszystkim bakterie, ale oprócz nich zastosowanie mają również grzyby, drożdże, pleśnie, glony, pierwotniaki oraz organizmy wyższe, takie jak bezkręgowce czy stawonogi1, 2. Biopreparaty wpływają m.in. na zmniejszenie objętości i masy ścieków oraz na upłynnianie odpadów stałych, a także działają zapobiegawczo na tworzenie się osadów, złogów i powstawanie tzw. kożucha na powierzchni ścieków. Biopreparaty mogą również redukować uciążliwe odory gnilne, powodowane najczęściej wytwarzaniem siarkowodoru.

Kłopotliwe zanieczyszczenia

Biopreparaty znajdują zastosowanie zarówno w oczyszczalniach miejskich i przemysłowych, jak i w oczyszczalniach przydomowych i szambach w gospodarstwach indywidualnych.

Ścieki komunalne to najczęściej ścieki bytowe lub ich mieszanina ze ściekami przemysłowymi albo wodami opadowymi i roztopowymi3. Zaw...