Przedmiotem wzrastającego zainteresowania zarówno badaczy, jak i praktyków z różnych obszarów biotechnologii są bioreaktory membranowe. Wykorzystuje się je do prowadzenia przemian mikrobiologicznych oraz reakcji enzymatycznych. Również w ochronie środowiska mikrobiologiczne reaktory membranowe są coraz częściej stosowane.

Wprowadzenie do bioreaktora półprzepuszczalnej membrany może mieć kilka celów: zatrzymanie biomasy drobnoustrojów w reaktorze, zatrzymanie zanieczyszczeń, napowietrzanie bezpęcherzykowe, wydzielanie niektórych składników ścieków (ekstrakcja membranowa), rozdzielenie przestrzeni o różnych funkcjach, a także immobilizację biomasy na powierzchni membrany.
Najszersze zastosowanie znalazły bioreaktory membranowe, w których głównym zadaniem przegrody jest zatrzymywanie biomasy drobnoustrojów.
Wykorzystanie technik membranowych w bioreaktorach do oczyszczania ścieków rozpoczęło się pod koniec lat 60. XX w., kiedy dostępne stały się membrany ultrafiltracyjne i mikrofiltracyjne. Z uwagi na wysokie ceny membran i duże zużycie energii na przetłaczanie ścieków przez moduł ultrafiltracyjny pierwsza generacja reaktorów membranowych znalazła bardzo ograniczone zastosowanie. Istotnym przełomem było, zaproponowane przez badaczy japońskich w 1989 r., wykorzystanie modułów wgłębnych w miejsce zewnętrznych modułów ultrafiltracyjnych. Doprowadziło to do znacznego obniżenia kosztów i zwiększenia od połowy lat 90. ubiegłego wieku liczby budowanych instal...