Biznes, który się opłaca
Biznes, który się opłaca
W Polsce wytwarzanych jest ok 2,5 mln ton odpadów tekstylnych rocznie ? szacuje Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu.
Według specjalistów z Textile Recycling Association, brytyjskiego stowarzyszenia promującego recykling ubrań, w Wielkiej Brytanii sprzedaje się ok. 2mln ton nowej odzieży rocznie, z czego aż trzy czwarte w krótkim czasie trafia na składowiska. To oznacza, że każdy Brytyjczyk co roku wyrzuca aż 30 kg niepotrzebnych ubrań. Z kolei niemiecki Związek Surowców Wtórnych i Utylizacji (BVSE) podaje, że w 2007 r. w Niemczech zebrano ok. 750 tys. ton odpadów tkanin. Aktualnie przedsiębiorcy zrzeszeni w BVSE szacują tę ilość na 1,2 mln ton. Te liczby pokazują, że w Europie odpady tekstylne stanowią duży problem.
Oszczędności w łańcuchu dostaw
Organizacje takie jak Związek Surowców Wtórnych i Utylizacji (BVSE)od ponad 20 lat działają na rzecz rozwoju recyklingu w branży włókienniczej. BVSE zrzesza ok. 200 podmiotów zbierających tekstylia głównie z Niemiec, Czech i Austrii. Jest organizatorem Międzynarodowych Dni Tekstyliów, które w tym roku w dniach 7-8 maja br. odbyły się w Bremen. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Grupy VIVE, której głównym obszarem działalności jest recykling tekstyliów.
Konsumenci wciąż jeszcze niewiele wiedzą na temat branży rec-tex. Ekologia i recykling traktowane są jako przejściowa moda, a powinny być n...