Korzystniej z ekofakturą

Inforsys, firma specjalizująca się w outsourcingu korespondencji masowej, wdrożyła w spółce Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozwiązanie do elektronicznej komunikacji z klientem. Podstawę proponowanego systemu stanowi tzw. ekofaktura. Jest to pierwsze w sektorze energetycznym zastosowanie tego sposobu komunikacji na tak dużą skalę. Zastąpienie tradycyjnych, papierowych faktur dokumentami w formie elektronicznej, to przede wszystkim ograniczenie zużycia papieru i ochrona zasobów środowiska naturalnego. Dzięki kompleksowemu rozwiązaniu, każdy odbiorca gazu, który wyrazi zgodę na komunikację elektroniczną, będzie miał dostęp do portalu akceptująco-raportującego. Umożliwi on wgląd do aktualnych i archiwalnych faktur oraz wszelkich innych dokumentów, które zostały wystawione przez PGNiG dla danego odbiorcy. Ponadto, dzięki formie elektronicznej, informacje o płatnościach odbiorcy otrzymają zaraz po wygenerowaniu.
 
Innowacje w samochodach elektrycznych
Siemens współtworzy oprogramowanie w technologii ICT (ang. information and communications technology), przeznaczone do pojazdów elektrycznych. Poprawi ono w znaczący sposób bezpieczeństwo jazdy, systemy komunikacji audiowizualnej oraz nawigacyjnej. Będzie to jednolite, zintegrowane oprogramowanie, komunikujące się z centralnym serwerem, kompleksowo zastępujące obecnie stosowany zestaw różnego typu urządzeń i aplikacji instalowanych w autach. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie obecnego poziomu złożoności architektury ICT w pojazdach przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii, a tym samym zwiększeniu ich mocy. Koncepcja jest obecnie testowana w dwóch prototypach samochodów elektrycznych. Eksperci chcą w pełni ocenić korzyści ze stosowania scentralizowanej architektury ICT. Projekt pod nazwą RACE (ang. Robust and Reliant Automotive Computing Environment for Future eCars) prowadzony będzie przez najbliższe trzy lata i jest finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii. Partnerami Siemensa przy realizacji tego projektu są: TRW Automotive, AVL, Uniwersytet w Stuttgarcie, Uniwersytet Techniczny w Monachium, Fraunhofer Institiut w Monachium oraz instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu drogowego AIESEC oraz RWTH Aachen.
 
Chłód z ciepła sieciowego
Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej podejmie prace nad znalezieniem optymalnych rozwiązań technicznych, umożliwiających produkcję chłodu sieciowego. Do jego wytwarzania będzie wykorzystywane ciepło z miejskich systemów ciepłowniczych. Nowatorskie badanie wesprze koncern energetyczny Fortum, który jest właścicielem wrocławskiej sieci ciepłowniczej. Wyprodukowany w ten sposób chłód zostanie w przyszłości wykorzystany w urządzeniach klimatyzacyjnych w okresie letnim. Innowacyjna technologia bezpośrednio przyczyni się do zaoszczędzenia energii elektrycznej, a w konsekwencji do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Do produkcji chłodu naukowcy wykorzystają ciepło powstające przy produkcji energii elektrycznej, które poza sezonem grzewczym nie znalazłoby szerszego zastosowania.
 
Zarządzanie wodą pod kontrolą
Firma BASF odgrywa znaczącą rolę w opracowywaniu Europejskiej Normy Zarządzania Zasobami Wodnymi(ang. European Water Stewardship standard – EWS). Służy ona do określenia zrównoważenia działań przedsiębiorstwa w zakresie zarządzania zasobami wodnymi. EWS była opracowywana przez trzy lata wspólnie z organizacjami pozarządowymi, rządami poszczególnych państw i przedsiębiorcami prywatnymi, przy znaczącym udziale firmy BASF. Inicjatorem i koordynatorem projektu jest niezależna organizacja pozarządowa pn. Europejskie Partnerstwo dla Wody (ang. European Water Partnership – EWP). W ramach projektu firmy i organizacje rolne mogą kontrolować oraz poprawiać swoje zużycie wody na podstawie takich kryteriów jak: ilość pozyskanej wody, zanieczyszczenie, bioróżnorodność i gospodarka wodna. Firma BASF testowała system przez sześć miesięcy w trakcie programu pilotażowego w siedzibie w Ludwigshafen. Eksperci zbadali, jak zastosować taki system w praktyce i przedstawili propozycje poprawek. Firma BASF również zamierza wdrożyć tę normę. Do 2020 r. przeanalizuje swoje istniejące już systemy zagospodarowania wodnego we wszystkich lokalizacjach, znajdujących się w tzw. obszarach ubogich w wodę na całym świecie i wprowadzi nowe, zrównoważone systemy tam gdzie jest to konieczne.
 

Na podstawie informacji prasowych nadesłanych do redakcji oraz materiałów zamieszczonych na stronach internetowych przedsiębiorstw przygotowała Barbara Krawczyk