Produkcja zasobów wody, energii i ciepła ? to nowe wyzwania stojące przed przedsiębiorstwami wod-kan. Te zmiany, wymuszone poniekąd przez światowe trendy w zakresie zrównoważonego rozwoju, mogą przynieść korzyści zarówno środowisku, jak i samym zakładom, skupionym dotąd na dostarczaniu odbiorcom zdrowej wody oraz odbiorze i oczyszczaniu ścieków.

Komisja Europejska wydała w ubiegłym roku dokument odnoszący się do gospodarki bezodpadowej, w którym czytamy, że celem Europy jest: przejście na gospodarkę [?.], gdzie wartość produktów, materiałów i zasobów jest utrzymywana tak długo, jak to możliwe, a wytwarzanie odpadów ograniczone jest do minimum. Efektem ma być nie tylko ochrona środowiska, ale też wzrost konkurencyjności gospodarki europejskiej, ponieważ odpady poddane recyklingowi stają się nowymi surowcami. Ma to służyć oszczędzaniu zasobów naturalnych, w tym wody, ich efektywnemu wykorzystaniu oraz tworzeniu miejsc pracy.

W tę strategię wpisują się, niejako naturalnie, przedsiębiorstwa wod-kan. Produkują one wodę, która wraca do zakładu w postaci ścieków, a te z kolei po oczyszczeniu mogą być tzw. wodą technologiczną. Pozostałości po oczyszczeniu i higienizacji (osad) można zaś wykorzystać w rolnictwie jako nawóz bądź biosurowiec do produkcji ciepła i prądu. Osad przefermentowany powstający w biogazowni to kolejny nowy surowiec, nadający się do użycia jako nawóz lub do spalenia. Co więcej, będący produktem spalania granulat wykorzystyw...