Jak w nowej rzeczywistości prawnej będzie wyglądał sektor wod-kan terenów niezurbanizowanych oraz co należy zrobić, żeby aglomeracja została ujęta w V aktualizacji KPOŚK? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć specjaliści, zaproszeni przez firmę Abrys na XIV Konferencję ?Gospodarka wodno-ściekowa na terenach niezurbanizowanych?.

Rangę wydarzenia, które miało miejsce w dniach 4-5 października br. w Kielcach, podkreślają jego patroni honorowi, czyli Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? oraz Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej. Nad warstwą merytoryczną konferencji czuwali dr Tomasz Warężak, reprezentujący Uniwersytet Zielonogórski, oraz Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.

Podczas dwóch dni obrad dyskutowano m.in. o perspektywach finansowania inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych, uwarunkowaniach prawnych związanych z gospodarką wodno-ściekową, małych i przydomowych oczyszczalniach ścieków, a także o V aktualizacji KPOŚK. Ponadto dokonano analizy stanu i perspektyw zmian w gospodarce wod-kan terenów niezurbanizowanych oraz przedstawiono dobre praktyki i przykłady do naśladowania.

Tereny niezurbanizowane jutro i dziś

Mecenas Łukasz Ciszewski z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i wspólnicy opisał rewolucję prawną, która szykuje się w branży wod-kan wraz z wejściem w życie projektowanej ustawy Prawo wodne. Omówił też nową definicję ścieków, zawartą w projekcie ustawy oraz planowane zmiany w stawkach opłat i sposobie ich naliczania. ? Przepisy ustawy Prawo wodne przekładają się na politykę taryfową, ale nie zawierają żadnych uregulowań przejściowych, które pozwoliłyby dostosować taryfę w trakcie jej trwania do prawa, które ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. W takiej sytuacji radzę przedłużenie obowiązywania taryf ? podpowiadał Ł. Ciszewski. 

Zaproszony na konferencję ekspert MŚ i WRPO, Zenon Świgoń, wskazał, na jakim etapie są prace nad V aktualizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Przypomniał m.in., że na potrzeby aktualizacji, która ma zostać opublikowana w marcu 2017 r., samorządy winny do 21 października br. przesłać ankiety do odpowiednich urzędów marszałkowskich. Określił też warunki, jakie musi spełnić aglomeracja, by została ujęta w aktualizacji KPOŚK. ? W przypadku braku spełnienia założeń mapy drogowej V aktualizacji, aglomeracja może zostać ujęta w osobnym złączniku, uniemożliwiającym skorzystanie ze środków pomocowych nowej perspektywy finansowej do czasu spełnienia wszystkich wymogów ? ostrzegał Z. Świgoń.

Praktyczne przykłady rozwiązań

Drugi dzień spotkania w dużej mierze poświęcono analizie dobrych praktyk i sukcesów w dziedzinie gospodarki wod-kan terenów niezurbanizowanych. Swoim doświadczeniem podzielił się m.in. Henryk Milcarz, który zaprezentował inwestycje Wodociągów Kieleckich na nisko zurbanizowanych terenach w gminach Masłów i Zagańsk. 

Niełatwym zadaniem jest porządkowanie gospodarki ściekowej na obszarach podlegających szczególnej ochronie. O tym, jak gm. Bieliny poradziła sobie z takimi inwestycjami, opowiedział wójt Sławomir Kopacz. ? W naszym przypadku było to zadanie skomplikowane i bardzo kosztowne, zarówno ze względu na zakres, jak i położenie gminy (centrum Gór Świętokrzyskich). Stąd też konieczne stało się etapowanie tego procesu i poszukiwanie optymalnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych. W tym celu wyznaczono obszary priorytetowe i dokonano analizy finansowej zarówno pod kątem własnego budżetu, jak i możliwości finansowania inwestycji ze środków pozabudżetowych ? wyjaśniał S. Kopacz.

Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty dotyczące ?Nowej perspektywy finansowania inwestycji wodno-kanalizacyjnych w gminach?. Prowadzący je dr Tomasz Warężak wyszczególnił możliwości finansowania inwestycji w gospodarce wod-kan (m.in. w ramach PROW-u 2014-2020). Pomógł również uczestnikom zrozumieć zasady przyznawania punktów, funkcjonowanie rankingu kolejności przyznawania pomocy oraz zakres czynności wynikających ze zobowiązań beneficjentów.

Martyna Matuszczak