W zamkniętym i samowystarczalnym ekosystemie, jakim jest Ziemia, nieprzerwany wzrost i rozwój gospodarczy realizowany na dotychczasowych zasadach i powodujący ogromne zmiany w środowisku przyrodniczym nie jest już możliwy. 

Jego granice wyznaczają obecnie nie tylko dostępność surowców, ale także pogłębiające się zmiany klimatu, wywołane działalnością gospodarczą. Niezbędne są więc nowe rozwiązania, a jednym z nich jest gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ, circular economy). 

Domknięcie cyklu

GOZ to model produkcji i konsumpcji zmieniający liniowy cykl obiegu surowców w cykl zamknięty, w którym koniec życia produktu jest zarazem początkiem życia nowego produktu lub usługi. Polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak tylko to jest możliwe. 

Tworzone są zamknięte pętle procesów, w których powstające odpady traktowane są w kolejnych etapach produkcji jako surowce. Umożliwia to także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii. Takie działanie pomaga tworzyć niskoemisyjną i konkurencyjną gospodarkę wykorzystującą ekoprojektowanie (ecodesign) oraz koncepcję 6R, opartą na zasadach: 

  • Refuse (odmawiaj), 
  • Reduce (ograniczaj), 
  • Reuse (wykorzystuj ponownie...