Łączna liczba ludności obsługiwanej przez spółkę Wodociągi i Kanalizacja w Opolu, łącznie z uwzględnieniem odbioru ścieków z gmin ościennych, to ok. 150 tys. mieszkańców.

W latach 1998-2002 przeprowadzono modernizację OŚ w Opolu, w ramach której wdrożono technologię oczyszczania ścieków opartą na systemie Sym-Bio i stworzono warunki do wysoko efektywnego procesu oczyszczania dla aglomeracji o wielkości 225 tys. RLM. Wraz z podłączaniem do systemu kanalizacji kolejnych gmin znacząco wzrosła ilość osadów ściekowych powstających w procesie gospodarki osadowej ? z 12 tys. ton do planowanych ok. 16 tys. ton osadu rocznie.

W ocenie ekspertów z inicjatywy Jaspers termiczne suszenia nie jest powszechnie wykorzystywane w przypadku oczyszczalni o wielkości porównywalnej z obiektem w Opolu. Jednakże technologie suszenia termicznego są sprawdzone i stosowane w Unii Europejskiej. Specjaliści zwrócili uwagę na problem trwałości działalności z uwagi na występujące wysokie koszty operacyjne i odtworzeniowe. Dla wybranego technologicznego rozwiązania usuwania osadów zalecili przeprowadzić analizę alternatywnych metod, a w szczególności porównanie czynników kosztowych, środowiskowych i eksploatacyjnych.

W sierpniu 2006 r. po raz pierwszy została opracowana ?Wielowariantowa koncepcja kompleksowego rozwiązania gospodarki komunalnymi osadami ściekowymi z oczyszczalni ścieków w Opolu?.

Rozwiązania gospodarki osadowej analizowane w konc...