Jednym z najpoważniejszych wyzwań stojących przez operatorami systemów przesyłowych jest właściwe uregulowanie zasad prowadzenia wymiany transgranicznej, umożliwiające optymalne wykorzystanie zasobów wytwórczych i sieciowych, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpiecznej pracy systemów połączonych. Ważnym elementem warunkującym powodzenie reformy rynku energii w Europie jest koordynacja wymiany transgranicznej, a co za tym idzie – uregulowanie kwestii tzw. przepływów nieplanowych.
Przepływy nieplanowane
Przepływy nieplanowe to wymiana mocy, która nie została zgłoszona operatorowi w grafiku wymiany transgranicznej. W ogólnym ujęciu można to zdefiniować jako różnicę pomiędzy handlowymi grafikami wymiany transgranicznej a przepływami fizycznymi. Istotą problemu jest brak koordynacji i nieuwzględnienie technicznych uwarunkowań pracy połączonych sieci przesyłowych, zarówno podczas zawierania transakcji wewnątrz obszarów rynkowych, jak i w procesie prowadzenia wymiany transgranicznej.
W strefowym modelu rynku energii elektrycznej, obowiązującym w Europie, całkowite uniknięcie przepływów nieplanowych nie jest możliwe. Synchroniczna praca połączonych systemów przesyłowych o...