Budownictwo neutralne dla klimatu
Dekarbonizacja budownictwa jest kluczowa dla osiągnięcia celów Unii Europejskiej w zakresie transformacji energetycznej i neutralności klimatycznej.
Aż 75% budynków w UE jest energetycznie nieefektywnych, a sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii i 36% emisji CO2. W chłodniejszych regionach Europy, takich jak Polska, budynki odpowiadają nawet za 80% emisji CO2.
Prawo unijne
W marcu br. Parlament Europejski zatwierdził nowelizację dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD, ang. Energy Performance of Buildings Directive)1, która przewiduje głęboką renowację nieruchomości do 2050 roku, odejście od węgla i gazu w ogrzewaniu domów oraz obowiązkową instalację solarnych źródeł ciepła w nowych budynkach od 2030 roku.
Dyrektywa wymaga, aby wszystkie nowe budynki użyteczności publicznej od 2028 roku, a mieszkalne od 2030 roku, były zeroemisyjne, czyli charakteryzowały się niskim zużyciem energii. Istniejące budynki muszą przejść termomodernizację, aby zużycie energii w budynkach mieszkalnych spadło o 16% do 2030 roku i o 20-22% do 2035 roku. Największe redukcje – do 55% – mają być osiągnięte w budynkach o najgorszej charakterystyce energetycznej. To tzw. wampiry energetyczne, które zużywają bardzo dużo energii, a mimo to ich mieszkańcy zwykle nie mają zapewnionego komfortu cieplnego. Nowe przepisy nie obe...