Budujmy spalarnie z głową
W Polsce działa już kilka spalarni odpadów komunalnych. Kolejne są na etapie realizacji. Czy nie będzie ich zbyt wiele? Jaką funkcję powinny pełnić spalarnie w systemie gospodarki odpadami? Na te i wiele innych pytań próbowano odpowiedzieć podczas konferencji w Poznaniu.
Międzynarodowa Konferencja ?Termiczne przekształcanie odpadów ? od planów do realizacji? odbyła się po raz trzynasty. Ma zatem dłuższą historię niż działające w kraju spalarnie. Tegoroczną edycję otworzyła Magdalena Dutka, prezes zarządu firmy Abrys, organizatora spotkania, oraz ? w imieniu prezydenta Poznania, który objął patronatem honorowym to wydarzenie ? Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta.
? Ta trzynasta edycja ma swoją historię. Dopiero po kilku pierwszych powstały plany budowli spalarni. Dziś kilka z nich już funkcjonuje i możemy się dzielić krajowymi doświadczeniami ? mówił profesor Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który pełni funkcję opiekuna naukowego wszystkich edycji konferencji.
Odpadów do spalania będzie mniej
O roli termicznego przekształcania odpadów w nowym Krajowym Planie Gospodarki Odpadami opowiadał dr inż. Zbigniew Grabowski z Politechniki Krakowskiej. W jego ocenie autorzy wielu wojewódzkich planów gospodarki odpadami chyba nie bardzo wiedzieli, po co to robią. Grabowski uważa, że podstawową kwestią jest zdiagnozowanie stanu obecnego. Niestety, nie wiadomo, ile jest odpadów....