Cel to zdarzenie zamierzone przez kogoś, każde bowiem działanie ex definitione zmierza do osiągnięcia pewnego celu, czyli zamierzonego skutku1. W prawie szczególnie ważna jest odpowiedź na praktyczne pytanie, czy dane działanie w postaci uchwalenia przepisów prawa osiągnęło zamierzony przez prawodawcę cel.
Sformułowanie pierwszych celów związanych z ochroną wód było wynikiem rozwoju gospodarki wodnej i nauki hydrologii. Cele środowiskowe w ochronie wód pojawiły się wraz z pierwszymi formami prawnymi ich ochrony. W obliczu stale zwiększającego się zapotrzebowania na wodę istnieje w szczególności konieczność ustalenia celów środowiskowych, związanych z ochroną zasobów wodnych. Historia gospodarki wodnej pokazuje, jak cele ochrony wód zmieniały się w czasie.
Z tych powodów w ochronie wód powinniśmy mówić nie o pojedynczych celach, lecz o ich systemie. Najważniejszą właściwością takiego systemu jest obecność w nim celów integrujących. Ważną cechą celów środowiskowych jest odpowiednia konstrukcja struktury celów szczegółowych, związanych z zapewnieniem ochrony wód, którą można sprowadzić do sumy właściwości pojedynczych zadań władz publicznych w ochronie środowiska. W prakseologii zadanie określa się jako stan rzeczy, który ma być utrzymany lub osiągnięty.
W ochronie środowiska może...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?