Polityka energetyczna UE jest oparta na założeniu, że dobrze działające rynki energii, zapewniające bezpieczne dostawy po konkurencyjnych cenach, są kluczowe dla osiągnięcia wzrostu gospodarczego i dobrobytu konsumentów.

Od przyjęcia pierwszej dyrektywy o liberalizacji rynku energii elektrycznej mija właśnie dziesięć lat i po etapie wdrożeń dotychczas opublikowanych tzw. pakietów regulacyjnych o liberalizacji rynku wspólnotowego ambicją państw członkowskich jest pełne wdrożenie wspólnotowego rynku energii do końca 2014 r.

Jednocześnie, wg Komisji Europejskiej, jednym z wyzwań na rynku energii będzie weryfikacja niezbędnych działań umożliwiających realizację polityki energetycznej do 2020 r. oraz określenie celów nowej polityki energetycznej do 2030 r., która to wskaże kolejne wyzwania dla sektora energii, przedstawiając tym samym inwestorom dłuższą perspektywę strategiczną. W przypadku Polski działania te wpłyną na nową, zapowiedzianą Politykę energetyczną Polski do 2050 r.

Wśród naglących kwestii jak do tej pory wskazano potrzebę podjęcia działań po stronie popytu, wdrożenie mechanizmów zapewniających wystarczalność mocy wytwórczych, nakreślenie ram wsparcia dla źródeł wykorzystujących zasoby odnawialne oraz przyjęcie mechanizmów współpracy w ramach Wspólnoty oraz z krajami trzecimi. W przygotowywanej obecnie nowej polityce energetycznej Wspólnoty istotne będą również kwestie konkurencyjności gospodarki UE oraz cen energii...