Certyfikacja i badania kolektorów słonecznych
Certyfikacja to procedura, w wyniku której trzecia strona (Jednostka Certyfikująca) udziela pisemnego zapewnienia (certyfikatu), że wyrób, proces lub jego usługa są zgodne z określonymi wymaganiami.
System certyfikacji składa się z trzech elementów: badania wyrobu wykonywanego w akredytowanym laboratorium badawczym, oceny systemu jakości dostawcy oraz nadzoru w okresie ważności certyfikatu (nadzór obejmuje okresowe kontrole systemu jakości dostawcy oraz badanie wyrobu/ów pobranego/nych w handlu lub u dostawcy).
Przed powstaniem wspólnego rynku UE w poszczególnych państwach istniały przepisy dopuszczające wyroby do obrotu na rynku poprzez wewnętrzne systemy certyfikacji. W Polsce do 2004 r. istniała obowiązkowa certyfikacja wyrobów na znak bezpieczeństwa „B”. Po wejściu Polski do UE znak „B” stał się znakiem dobrowolnym, podobnie jak w Niemczech znak „VDE”, „GS”, w Szwecji znak „S”, we Francji znak „NF”. Podobnie było również w innych krajach.
Powstanie wspólnego rynku i zniesienie barier dla swobodnego przepływu towarów, osób i kapitału spowodowało konieczność stworzenia nadrzędnych przepisów (tzw. Dyrektyw Nowego Podejścia wraz z normami zharmonizowanymi). Dyrektywy obowiązują wszystkie pańs...