Charakter prawny opomiarowanej cieczy
Obserwacja w szczególności stosunków gospodarczych podmiotów zajmujących się gospodarką wodną oraz oczyszczaniem ścieków pozwala stwierdzić, że w dalszym ciągu istnieje kontrowersja dotyczące tego, jaki jest charakter prawny cieczy w urządzeniach przesyłowych, takich jak rurociągi czy sieci wodno-kanalizacyjne.
Spory w tym przedmiocie koncentrują się na zagadnieniu, czy ciecze w takich urządzeniach kwalifikować należy jako rzeczy, czy jako przedmioty materialne inne niż rzeczy. Rozstrzygnięcie tej kwestii ma doniosłe znaczenie z punktu widzenia obrotu takimi cieczami jak woda, ścieki, ropa naftowa czy paliwa płynne, ale również w przypadku obrotu produktami, które powstają w procesie oczyszczania ścieków. Artykuł ten stanowi próbę zmierzenia się z określeniem charakteru prawnego cieczy jako przedmiotu obrotu cywilnoprawnego.
Artykuł 45 kodeksu cywilnego1 zawiera lakoniczny zapis, że „rzeczami w rozumieniu kodeksu są tylko przedmioty materialne”. Przepis ten zawiera ustawową, czyli legalną definicję rzeczy w znaczeniu techniczno-prawnym2. Rzeczy należy rozumieć jako części przyrody w stanie pierwotnym lub przetworzonym, wyodrębnione spośród innych w sposób, który umożliwia ich traktowanie w stosunkach społeczno-gospodarczych jako samoistnych, co wyraża się np. przez prawo rzeczowe3.
Zgodnie z poglądem...