Ciąg dalszy uwag do ustawy OZE
SPIUG przedstawia stanowisko w sprawie ustawy o OZE, będące elementem konsultacji społecznych, uwzględniających punkt widzenia obywateli działających na rzecz energetyki prosumenckiej i rozproszonej, skupionych w ramach inicjatywy zwanej energetyką obywatelską.
Główne uwagi
- Projekt ustawy jest skomplikowany, zbiurokratyzowany i w kluczowych kwestiach nadzwyczaj uznaniowy.
- Proponowana ustawa zabezpiecza w praktyce tylko interesy energetyki konwencjonalnej. Nie wspiera sektora rozproszonych odnawialnych źródeł energii.
- Uważamy, że ustawa w tej postaci nie doprowadzi do rozwoju zielonych mocy wytwórczych i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.
- W ustawie ignoruje się kluczowe przesłanie zrównoważonego rozwoju, mówiące o tym, że rozwój energetyki odnawialnej powinien opierać się przede wszystkim na lokalnych zasobach odnawialnych i generacji rozproszonej.
- Ustawa poszerza i wydłuża wsparcie dla technologii współspalania węgla z biomasą kosztem rozwoju efektywniejszych źródeł odnawialnych, szczególnie energetyki obywatelskiej (prosumenckiej). Co więcej, ustawodawca wprowadza niespotykane nigdzie indziej definicje ?instalacji dedykowanego spalania wielopaliwowego? i ?instalacji hybrydowych?, co stanowi bardziej zróżnicowane wsparcie dla współspalania wielopaliwowego. Głównym beneficjentem nowej koncepcji ustawy o OZE i proponowanego systemu aukcji uprawniających do skorzystania ze wspa...