Światowy trend w poszukiwaniu nowych paliw obejmuje obecnie nie tylko branżę transportową, ale również energetykę. Z roku na rok coraz więcej nowych paliw pochodzenia biologicznego jest przedmiotem różnego rodzaju prac badawczych.

Co istotne, nie są to tylko badania podstawowe czy naukowe, ale bardzo intensywnie przybywa prac mających na celu wdrożenie tych paliw do powszechnego użytku. Wiele państw zobowiązało się do obniżania emisji CO2 do atmosfery oraz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym kraju.
 
Rośliny oleiste
Jednym z najczęściej pojawiających się w tym kontekście paliw jest olej rzepakowy, który po procesie rafinacji staje się popularnym „biodieslem”. Również inne powszechnie uprawiane rośliny oleiste mogą być stosowane do produkcji paliwa (np. słoneczniki). Właściwości olejów napędowych otrzymywanych z tych roślin oleistych są obecnie dość dobrze poznane i paliwa te mogą już obecnie być szeroko stosowane. Ważnym czynnikiem jest jednak to, że rośliny te rosną na żyznych glebach, które mogłyby być wykorzystane pod uprawę roślin spożywczych bądź pasz dla zwierząt hodowlanych. Rodzi to pewnego rodzaju konflikt miedzy przemysłem spożywczym oraz transportem czy energetyką. Przy obecnym poziomie wykorzystania plantacji rzepaku czy słoneczników nie stanowi to jeszcze problemu, ale zadeklarow...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?