Już po raz siedemnasty w dniach 15-18 września br. w atrakcyjnym hotelu Amber w Międzyzdrojach radzili i bawili się ciepłownicy z całej Polski. Nie zabrakło też gości zagranicznych. Program XVII Forum Ciepłowników Polskich, który obejmował nie tylko debaty i prelekcje, ale również wystawę Expo, okazał się bardzo atrakcyjny zarówno dla jego uczestników, jak i wystawców, którzy mogli zaprezentować swoje produkty i usługi potencjalnym odbiorcom. Wystawa umożliwiła nawiązanie kontaktów i poznanie technicznych nowości.

Na tegorocznym Forum, oprócz tematów technicznych, poruszano wątki o charakterze politycznym czy formalno-prawnym. Takie zachowanie proporcji pozwoliło na określenie szans rozwoju ciepłownictwa w dalszej perspektywie. Po powitaniu uczestników Forum, a było ich ponad 500, rozpoczęła się debata pt. ?Rola organizacji branżowych przy wspieraniu funkcjonowania i rozwoju ciepłownictwa? z udziałem parlamentarzystów, administracji rządowej oraz gości z Czech i Niemiec. Debata okazała się bardzo interesująca i w dużej mierze przyczyniła się do zrealizowania zamierzonego celu Forum.

Dyskusję znakomicie poprowadził Jacek Skrzypczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Najaktywniejszym panelistą był Mirek Topolanek, prezes Stowarzyszenia Ciepłowników Republiki Czeskiej, premier w latach 2006-2009.

Postulował on połączenie, a wręcz stworzenie koalicji wszystkich organizacji branżowych w Europie na rzecz przeciwstawienia się widocznym w jego ocenie zagrożeniom dla europejskiego ciepłownictwa ze strony Komisji Europejskiej. Ponadto postulował, aby organizacje ciepłownicze na poziomie krajowym włączyły się do procesów deregulacyjnych i upraszczania prawa.

Kolejne sesje, już z mniejszym udziałem uczestników (niektórzy wybrali kontakt z wystawcami), były równie interesujące. Pierwsza sesja problemowa dotyczyła problematyki, z którą na co dzień borykają się przedsiębiorstwa ciepłownicze, a druga aktualności branżowych z udziałem Zarządu IGCP oraz URE.

Drugi dzień Forum zdominowała sprawa nowych technologii, składająca się z dwóch sesji. Szczególne zainteresowanie wzbudziła unikalna technologia produkcji systemów rurowych z barierą antydyfuzyjną, przedstawiona przez grupę kapitałową Radiol. Z uwagi na fakt, że 16% ciepła tracimy podczas przesyłu, zastosowanie rur przesyłowych opartych na najnowocześniejszej technologii powinno zmniejszyć te straty.

Wieczorem tego dnia odbyła się Gala ? Laur Ciepłownictwa. Kapituła uhonorowała Laurami w kategorii wiodące przedsiębiorstwo ciepłownicze, zgodnie z maksymą ?Pierwszy wśród równych?, trzy firmy: PRESSTERM z Bolechowa ? sprzedaż poniżej 200 000 GJ, ECO Kutno ? sprzedaż w granicach 200 001-1 000 000 GJ oraz Dalkię Warszawa sprzedaż powyzej ? 1 000 001 GJ.

(uw)