Ciepło przemysłowe wykorzystane do ogrzewania mieszkań
Ogrzewanie dla 32 budynków, darmowe ciepło i ekologiczne wykorzystanie energii powstałej podczas procesów przemysłowych to efekt projektu zrealizowanego przez firmę Volkswagen. Firma odzyskuje ciepło przemysłowe i przekazuje do miejskiego systemu grzewczego.
W Europie Środkowo-Wschodniej jest to pierwszy przypadek odzyskiwania ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego. Innowacyjny projekt w Poznaniu stanowi rezultat współpracy trzech firm, którymi są: Volkswagen Poznań, Veolia Energia Poznań i Atlas Copco.
W mieszczącej się w poznańskiej dzielnicy Wilda odlewni Volkswagena wykorzystuje się sprzężone powietrze, do którego produkcji potrzebne są duże nakłady energii. Aż 95% zużywanego do tego procesu prądu ulega przemianie na energię cieplną, w większości bezpowrotnie traconą i emitowaną do środowiska jako ciepło odpadowe.
Ekonomiczne i ekologiczne ograniczanie strat
Rozwiązaniem są systemy odzysku energii, które coraz częściej towarzyszą urządzeniom do wytwarzania sprężonego powietrza. Jest to najlepszy sposób redukowania kosztów wytwarzania sprężonego powietrza i ograniczania strat podczas procesu sprężania.
? System odzysku energii ze sprężarek to zespół wymienników, w których ciepło np. z wody chłodzącej sprężarki przekazywane jest do wtórnego obiegu wodnego. Dzięki temu zostaje przetransportowane do odbiorników, a następnie wykorzystane m.in. do podgrzewa...