Ciepłownictwo w walce ze smogiem
Ciepłownictwo systemowe w walce ze smogiem
O potencjale ciepłownictwa systemowego, jego transformacji oraz rozwiązaniach legislacyjnych potrzebnych branży dyskutowali uczestnicy debaty ?Ciepło systemowe jako skuteczne narzędzie poprawy jakości powietrza?, która odbyła się w trakcie Szczytu Klimatycznego COP24. Izba była oficjalnym partnerem Szczytu.
W Polsce funkcjonuje 412 licencjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych, których zamówiona moc grzewcza wynosi 33 600 MW ciepła systemowego. Ich możliwości wytwórcze są znacznie większe, gdyż łącznie dysponują potencjałem 54 900 MW zainstalowanej mocy grzewczej. Łączna długość sieci ciepłowniczych wynosi 21 100 km. Rocznie firmy te wytwarzają 380 tys. TJ ciepła systemowego. Z tego ponad 242 tys. TJ ciepła produkowane jest w kogeneracji, czyli w efektywnym i ekologicznym procesie produkcyjnym jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła systemowego, który o 30% oszczędza zużycie paliwa oraz emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Ciepłownictwo to intensywnie rozwijający się sektor z dużym potencjałem poprawy jakości powietrza w Polsce. Pomimo ograniczonych (z uwagi na restrykcyjną regulacyjność branży) możliwości inwestycyjnych ciepło systemowe z roku na rok dociera do coraz szerszej grupy odbiorców. W ciągu ostatnich 10 lat długość sieci ciepła systemowego wzrosła ponad 20%. Tylko w segmencie go...