Ciepłownicy dla klimatu
Unijna polityka klimatyczna i jej wpływ na rozwój polskiego sektora ciepłowniczego zdominowały tematykę organizowanego przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie XXIII Forum Ciepłowników Polskich, które we wrześniu odbyło się w Międzyzdrojach. Branżę czeka transformacja określana jako 3D: decentralizacja, dekarbonizacja i digitalizacja ? to najważniejsze wnioski po konferencji.
Karlis Goldstein z Komisji Europejskiej mówił o zmieniającym się klimacie, a co za tym idzie ? wielkich zmianach politycznych. Według niego, ale także wielu innych ekspertów, nowa Komisja Europejska z nową szefową, Ursulą von der Leyen na czele, będzie jeszcze bardziej ?zielona? niż było do tej pory. Dla Polski, opierającej swój miks energetyczny na węglu, a w dodatku mocno uprzemysłowionej, to duże wyzwanie.
? Na poziomie unijnym teoretycznie istnieje zgoda, że sektor ciepłownictwa jest niezwykle istotny, choć wciąż wydaje się, że dla decydentów ważniejsze są energetyka i elektroenergetyka. Ciepłownictwo jest jednak branżą z olbrzymimi perspektywami. Jednak aby było one w stanie spełnić stawiane przed nim wymagania dotyczące choćby redukcji gazów cieplarnianych w najbliższych latach, musi oprzeć się na nowych rozwiązaniach legislacyjnych. Jednocześnie branża musi być aktywna, tym bardziej że czeka nas tzw. Green Deal ? mówił K. Goldstein.
New Green Deal
Przedstawiciel Komisji Europejskiej miał tu na myśli pomysł...