Ciepłownicze szanse przed biogazem i biometanem
W procesie transformacji energetycznej branży ciepłowniczej duże znaczenie będzie mieć wykorzystanie paliw alternatywnych, które będą mogły skutecznie zastąpić węgiel kamienny i brunatny czy też zazielenić gaz ziemny w procesach wytwarzania. Jednym z rozwiązań wskazywanych przez czołowe polskie przedsiębiorstwa energetyczne jest realizacja inwestycji w biogaz i biometan.
Biogaz stanowi mieszaninę gazów zawierającą metan, która powstaje w wyniku fermentacji beztlenowej, w obecności mikroorganizmów. Procesowi temu podlega biomasa zawarta głównie w produktach rolnych, odpadach komunalnych czy pochodzących z przemysłu spożywczego oraz osady z oczyszczalni ścieków. Wytwarzany w tym procesie biogaz, po odpowiednim oczyszczeniu do (bio)metanu, jest następnie wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Z uwagi na proces wytwarzania biometan jest uznawany za gaz odnawialny.
BIOMETAN W POLSCE
Polski sektor biogazowy ma olbrzymi potencjał wzrostu w nadchodzących dekadach. Obecnie nasz kraj ma sporo do nadrobienia, jeżeli chodzi o wykorzystanie biogazu i biometanu w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Oprócz konieczności uporządkowania kwestii prawnych i stworzenia instrumentów wsparcia ekonomicznego ogromną rolę odgrywa tu też aspekt społeczny. Zdarza się, że w przypadku budowy biogazowni pojawiają się obawy mieszkańców obszarów ...