Luka inwestycyjna, jaka powstała na przestrzeni kilku lat z powodu zawirowań prawnych wokół nowego prawa, zagraża realizacji celów energetycznych w 2020 r.

Pod koniec 2011 r. pojawił się pierwszy projekt ustawy o OZE, tzw. mały trójpak. Nowa ustawa w obecnym kształcie została przyjęta przez sejm 20 lutego 2015 r. Kierunki jej nowelizacji i tempo wdrożenia budzą wciąż wiele wątpliwości i pytań. Dotychczas wydawano rozporządzenia bez szerszej konsultacji, a branża OZE dowiaduje się o planach ze swobodnych interpretacji i wypowiedzi w mediach. Instytut Energetyki Odnawialnej uruchomił proces monitorowania prac nad wdrożeniem ustawy i na potrzeby branży oraz opinii publicznej stworzył ankietę dotyczącą nowych przepisów.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 14-24 grudnia 2015 r. na podstawie ankiety internetowej ?Co sądzisz o ustawie OZE??, umieszczonej na stronie IEO www.ieo.pl. Zakończono je przed uchwaleniem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (29 grudnia 2015 r.), która odracza wejście w życie przepisów dotyczących taryf gwarantowanych i aukcji, czyli tych, które będą przedmiotem kolejnej nowelizacji w 2016 r.

Zakres badania dotyczył zebranie opinii aktywnych lub bardziej świadomych uczestników rynku na temat ustawy o odnawialnych źródłach energii (ustawa OZE), a w szczególności o:

  • zasadniczych mechanizmach wsparcia OZE w ustawie OZE, ich zasadności, dostosowaniu do potrzeb rynku i sprawi...