CO Po Cancún?
Z Januszem Zaleskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, m.in. o „zrównoważonym pakiecie decyzji”, przyjętym podczas konferencji klimatycznej w Cancún oraz o globalnym ładzie klimatycznym po 2012 r., rozmawia Małgorzata Masłowska-Bandosz
W grudniu 2010 r. dyplomaci z blisko 200 krajów uczestniczyli w XVI konferencji Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP 16) w Cancún w Meksyku. Co jest największym sukcesem, a co największą porażką ubiegłorocznych negocjacji klimatycznych?
Klimat to obecnie najważniejszy polityczny temat na świecie, który ma dominujący wpływ na przyszłość światowych gospodarek – ich rozwój, konkurencyjność oraz transformację w kierunku ich niskoemisyjności. Tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ w Cancún zakończył się przyjęciem „Zrównoważonego pakietu decyzji”. Dokument stanowi solidny fundament do dalszej pracy nad uzgodnieniem nowego porozumienia o klimacie. Zawiera on m.in. decyzje w sprawie celów redukcyjnych krajów rozwiniętych i działań redukcyjnych krajów rozwijających się wraz z zasadami monitorowania, raportowania i weryfikacji tych działań, a także udzielanej pomocy i efektu redukcyjnego.