Gaz łupkowy wraz z trudnym obecnie do wydobycia gazem z hydratów będzie głównym źródłem energii na świecie na najbliższe kilkaset lat.
 
W Stanach Zjednoczonych zainteresowanie gazem łupkowym zaczęło się już w 1821 r. we Fredonii New York dzięki wypiętrzeniu tektonicznemu łupków gazowych prawie na powierzchnię.
Pierwsza kopalnia gazu łupkowego we Fredonii NY dostarczała gaz do oświetlenia miasta już w 1848 r.1. Gaz ulatniał się z naturalnych szczelin do atmosfery z pokładów łupków leżących już na głębokości 30 m, a miejscami wychodzących na powierzchnię ziemi.
Poszukiwania gazu łupkowego prowadzono głównie w pobliżu miast i ośrodków przemysłowych Wschodniego Wybrzeża oraz Wielkich Jezior. Wykonywano wyłącznie pionowe otwory, nawet wiertniami do wierceń pod wodą, sięgające 300-500 m głębokości. Cementowano rury okładzinowe (casing) za pomocą cementu rozrabianego ręcznie do 1919 r., kiedy to P. Erle Haliburton opatentował w Duncan (Oklahoma) jet mixer. W 1949 r. firma Halliburton dokonała pierwszego szczelinowania (fracturing) na złożu ropy w Duncan.
Obecnie na świecie natrafia się często na łupki z gazem (co potwierdzają detektory gazu w trakcie wierceń), ale ignoruje się je podczas dowiercania się do złóż gazu konwencjonalnego, którego wydobycie jest zwykle kilkadziesiąt razy większe z piaskowca o przep...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?