Rozstrzygnięcie trzeciej edycji konkursu grantowego „Szkoła z klimatem”, stanowiącego element trzyletniego programu edukacyjnego Fundacji Nasza Ziemia i Vattenfall Heat Poland „Klimat dla Ziemi, Ciepło dla Warszawy” już za nami. Aby w przyjemnej atmosferze rozpocząć etap realizacji pięciu zwycięskich projektów w warszawskich placówkach edukacyjnych, Fundacja zaprosiła autorki do swojej siedziby na spotkanie inaugurujące.
Z laureatkami spotkała się Mira Stanisławska-Meysztowicz, prezes Fundacji, oraz Dorota Kraskowska z Vattenfall Heat Poland. Obie gratulowały twórczyniom zwycięskich projektów oraz życzyły powodzenia i entuzjazmu w czasie ich realizacji. Przedstawicielka partnera programu podkreśliła, że firma Vattenfall Heat Poland, podobnie jak uczestniczące w spotkaniu nauczycielki, również stara się przeciwdziałać zmianom klimatu poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla z posiadanych elektrociepłowni, czego dowodem są prowadzone od lat inwestycje i stosowanie nowych technologii, takich jak powstająca instalacja mokrego odsiarczania spalin w Elektrociepłowni Siekierki oraz instalacja współspalania biomasy w kotłach fluidalnych w Elektrociepłowni Żerań.
Obecne na spotkaniu nauczycielki otrzymały wskazówki, jak dobrze i zgodnie z regulaminem prowadzić projekty oraz jak skutecznie i ciekawie informować o nich społeczność lokalną poprzez serwisy internetowe czy dzielnicowe gazety.
Spotkanie było okazją do wręczenia symbolicznych czeków na 2 tys. zł na realizację projektów oraz wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Ponadto laureatki otrzymały drobne upominki od Vattenfall Heat Poland.
W ramach programu „Klimat dla Ziemi, Ciepło dla Warszawy”, który aktualnie znajduje się na półmetku, mają miejsce także inne działania edukacyjne. Od początku kwietnia w kilkunastu warszawskich i pruszkowskich szkołach podstawowych i przedszkolach odbywają się interaktywne zajęcia poświęcone tematyce ochrony klimatu. Są one prowadzone przez uczniów z wyższych klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, wyszkolonych podczas specjalnych warsztatów trenerskich prowadzonych przez pracowników Fundacji Nasza Ziemia. Zajęcia polegają na użyciu metody eksperymentu oraz innych form aktywizujących. Metoda „dzieci dzieciom” pozwoli starszym uczniom na zdobycie i ugruntowanie wiedzy na temat zmian klimatu oraz na nabycie umiejętności publicznego wypowiadania się, przekazywania wiedzy oraz przeprowadzania doświadczeń fizykochemicznych i eksperymentów przyrodniczych.
Do szkół, w których przeprowadzone zostaną zajęcia, oraz do pozostałych szkół, które uczestniczą w III edycji programu, trafią tablice przedstawiające „Zwyczaje Wawka, który stosuje ekoprawka”. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły będą mieli możliwość podpisania się na tablicy, zobowiązując się tym samym do przestrzegania zasad oszczędzania energii i dbania o klimat w szkole i w domu.
 
 
Marta Kałużyńska,
Fundacja Nasza Ziemia