Wydawać by się mogło, że drewno jest po prostu kolejną substancją, która przy spalaniu wytwarza trzy podstawowe produkty: po pierwsze ciepło, którym możemy się cieszyć, po drugie kłęby dymu, wydostające się z pieca kominem w przestworza a po trzecie masy popiołu, które musimy zutylizować. Niby tak jest, ale...
Drewno jest wyjątkową substancją palną. W skład chemiczny drewna wchodzą węgiel, tlen i wodór, które stanowią 99% komponentów, pozostała część to śladowe ilości azotu i sole mineralne. Co ciekawe, drewno praktycznie w ogóle nie zawiera siarki. To powoduje, że wskutek jego spalania powstaje w zasadzie tylko dwutlenek węgla i woda. Nie są generowane natomiast toksyczne dla środowiska tlenki siarki, które przedostając się do atmosfery, łączą się z parą wodną, wracając na powierzchnię ziemi w postaci kwaśnych deszczów.
Podział i zalety drewna
Drewno dzielimy na trzy grupy, tzn. liściaste, iglaste oraz drewno krzewów, które ma marginalne znaczenie jako paliwo opałowe, a inne zastosowania tego surowca są bardzo specyficzne (np. drewno trzmieliny jest najlepszym surowcem do wytwarzania węgla drzewnego będącego komponentem wkładów ołówkowych).
Pozostaje wybór pomiędzy drewnem iglastym a liściastym. W większości przypadków drewno iglaste jest znacznie ta...