Co z tym smogiem?
Od stycznia 2017 r. w społeczeństwie i mediach, wśród władz lokalnych i państwowych znacząco nasiliły się dyskusje o problemie zanieczyszczenia powietrza. Poza aktywistami alarmów smogowych zaskoczeni byli prawie wszyscy. Minęło już kilkanaście miesięcy od alarmujących doniesień. Jak dziś wygląda walka ze smogiem?
Czy jesteśmy już bliżej zlikwidowania problemu zanieczyszczenia powietrza, które sprawia, że każdego roku przedwcześnie umiera w Polsce ponad 40 tysięcy osób?
Rząd ? dobre zapowiedzi i brak działań
Kiedy w styczniu 2017 r. rząd Beaty Szydło zapowiedział program walki ze smogiem ?Czyste powietrze?, wydawało się, że podejście rządu do problemu zanieczyszczenia uległo diametralnej zmianie. Na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów rząd zaproponował czternaście rekomendacji, które miały stać się zaczynem konkretnych działań, przyczyniających się do poprawy powietrza w Polsce. Znalazły się wśród nich również najważniejsze postulaty Polskiego Alarmu Smogowego ? wprowadzenie norm jakości węgla i kontroli jego jakości w sprzedaży dla klientów indywidualnych oraz normy emisji spalin dla kotłów na paliwo stałe: węgiel i drewno.
Po 10 miesiącach od rozpoczęcia programu ?Czyste powietrze? Polski Alarm Smogowy dokonał oceny antysmogowych działań rządu. Niestety, odpowiedzi, jakie przesłały ministerstwa odpowiedzialne za konkretne punkty programu, były dalece niezadowalające. Po 10 miesiąca...